Z roku na rok, przybywa na rynku polskim jak i zagranicznym, pojazdów z silnikiem elektrycznym. Wobec tego faktu, powstaje również coraz więcej punktów, w których można naładować samochód osobowy. Uniwersalne stacje pozwalają na ładowanie pojazdów typu sedan, hatchback, liftback, kombi czy też coupe. Warto wiedzieć, że obecnie, na jeden punkt ładowania przypada aż 5 samochodów osobowych. Natomiast, po polskich drogach porusza się już kilka tysięcy czterokołowców z silnikami elektrycznymi.
Co warto wiedzieć o miejscach przeznaczonych do ładowania pojazdów?
Punkty ładowania samochodów elektrycznych, o których więcej przeczytasz tutaj, rozmieszczone są w dogodnych lokalizacjach w Polsce i na świecie. Samochody obsługiwane są na stacjach za pomocą różnych wtyczek. Wśród nich można wyróżnić między innymi: CHAdeMO, CSS Combo jak i również Tesla Charging Conector. Kierowcy mogą skorzystać z możliwości szybkiego ładowania bądź takiego, w trybie normalnym. W zależności od konkretnego miejsca, koszt przejechania dystansu 100 kilometrów może oscylować na poziomie od 7 do około 28 złotych. Miejski, kompaktowy samochód zużywa około 15 kWh na trasie wynoszącej 100 kilometrów. Cena ładowania jest zależna od konkretnego miasta i punktu ładowania samochodu elektrycznego. Stacje szybkiego ładowania dają duży komfort dla użytkowników, dla których liczy się przede wszystkim czas. Już w przeciągu kilku godzin mogą one naładować cały silnik.
Ustawa o elektromobilności a stacje ładowania

W dobie XXI wieku, zwiększa się liczba miejsc, w których można naładować swój czterokołowy pojazd. Ustawa o elektromobilności bardzo precyzyjnie wskazuje, jakie warunki muszą spełnić stacje do ładowania, by mogły być dopuszczone do użytku. Punkty muszą posiadać system monitorujący cały proces ładowania. Dodatkowo, muszą być one bezpośrednio przygotowane do poboru opłat za wyżej wymienioną usługę. Warto również pamiętać o tym, że ustawa nakazuje, aby zostały wydzielone bezpieczne miejsca do parkowania bezpośrednio przed urządzeniem.