Poprawa efektywności energetycznej może nastąpić zarówno w warunkach domowych, jak i firmowych. Wiele zależy od działań poszczególnych domowników oraz właścicieli firm i zakładów produkcyjno-przemysłowych, którym będzie zależało na zaoszczędzeniu pokaźnych środków finansowych. Na jakie czynności warto postawić w pierwszej kolejności, aby osiągnąć zamierzone skutki?

Poprawa efektywności energetycznej w domu – na czym polega?

Poprawa efektywności energetycznej w domu (https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/poprawa-efektywnosci-energetycznej-szansa-na-zwiekszenie-konkurencyjnosci-przedsiebiorstwa) może zostać osiągnięta przede wszystkim poprzez zastosowanie kilku sprawdzonych sposobów, wśród których na pierwszym planie znajdują się:

  • prawidłowe zaprojektowanie i montaż instalacji elektrycznej,
  • regularne korzystanie z naturalnego światła (promienie słoneczne) – duża liczba pomieszczeń z odsłoniętymi oknami,
  • korzystanie z oświetlenia zewnętrznego z dodatkiem czujników,
  • zamontowanie wentylacji mechanicznej i rekuperacji,
  • zabezpieczenie szczelności okien, drzwi i ścian – ograniczenie utraty ciepła.

Absolutnym numerem jeden są aktualnie inteligentne domy, które pozwalają właścicielom na zaoszczędzenie ogromnych pieniędzy w ciągu roku. Dostosowanie się do powyższych zasad sprawi jednak, że dotychczasowe rachunki za energię elektryczną ulegną obniżeniu.

poprawa efektywności energetycznej dzięki liniom energetycznym

Poprawa efektywności energetycznej w firmie – czym się kierować?

Poprawa efektywności energetycznej w firmie przebiega w nieco inny sposób, niż działania, na które można postawić w warunkach domowych. Firmy oraz zakłady przemysłowo-produkcyjne powinny postawić przede wszystkim na odnawialne źródła energii, a konkretniej:

  • na regularne pozyskiwanie energii słonecznej,
  • na wykorzystanie energii wiatrowej i geotermalnej.

W wielu firmach instaluje się instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, natomiast zdecydowanie najważniejsze jest to, że powyższe czynności i postawienie na OZE w przemyśle generuje niższe zużycie energii oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Kluczowym aspektem jest również to, że zarówno budynki mieszkalne, jak i domowe powinny być starannie i precyzyjnie ocieplone. Jak widać osiągnięcie poprawy efektywności energetycznej jest możliwe praktycznie w każdych warunkach, ale dużo będzie zależało od zaangażowania domowników i przedsiębiorców oraz aktualnych możliwości finansowych. Zawsze można się też postarać o dofinansowanie.