Ostatnimi czasy bardzo dużo miejsca w mediach, poświęca się energii słonecznej. Mówimy tutaj oczywiście o energii słonecznej, w kontekście energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Czy faktycznie zainwestowanie we własne generatory prądu z energii słońca może być opłacalne?

Sytuacja prawna

W Polsce „boom” na energię słoneczną rozpoczął się mniej więcej dwa lata temu, kiedy to w naszym kraju zostało zmienione prawo. Zmiany między innymi polegały na tym, że każda osoba, która zainstalowała na swoim dachu lub na swojej posesji fotowoltaikę, mogła podłączyć ją do ogólnej sieci elektrycznej i stawała się w takiej sytuacji prosumentem. Innymi słowy, mogła energię odnawialną ze słońca oddawać oraz za darmo ją później pobierać. W takim układzie inwestycja w energię słoneczną jest faktycznie opłacalna, a przynajmniej gwarantuje zwrot inwestycji w realnym przedziale czasowym oraz po prostu oferuje na co dzień zdecydowanie niższe rachunki za prąd. Wiele jednak może się w tej sprawie zmienić, jeżeli regulacje ulegną zmianie.

energia słoneczna

Co może się zmienić w kontekście energii słonecznej w Polsce?

Bardzo duża ilość zainstalowanych paneli fotowoltaicznych powoduje, że sieć energetyczna, chociaż jest skokowo zasilana dodatkową energią słoneczną, to nie osiąga ona pewnej stabilności energetycznej. Stabilność energetyczną można osiągnąć, ale wymagane jest, aby energia słoneczna link była magazynowana, na przykład w różnego rodzaju przydomowych bankach energii, czyli, innymi słowy, w bateriach o dużej pojemności. Niestety zainstalowanie baterii bardzo mocno podnosi koszty inwestycyjne. Jest to między innymi jednym z czynników, który wcześniej sprawiał, mało kto szedł w stronę energii ze słońca. Obecnie prosument nie musi inwestować w baterie.

Jeżeli jednak taka konieczność zajdzie, to w wielu przypadkach może się to nie opłacać, lub zwrot inwestycji będzie ekstremalnie długi. Oczywiście wcale nie oznacza to, że tego typu inwestycje będą z góry przekreślone. Bardzo dużo również tutaj będzie miała do powiedzenia cena energii elektrycznej, a głównie to, jak ona się będzie zmieniać w dłuższym przedziale czasowym. Ogólnie rzecz biorąc, przyjmuje się, że energia elektryczna będzie z czasem drożeć, co wpłynie tak na rynek energii słonecznej, że będzie się ona opłacać, nawet z przydomowym bateriami.