Współczesna logistyka jest to niezwykle duży i rozwinięty obszar gospodarki. W Polsce logistyka odgrywa bardzo dużą rolę, ponieważ to właśnie polskie firmy odpowiadają za zdecydowaną większość ruchu towarowego w Europie. Logistyka jest to również taki dział, w którym bardzo szybko dochodzi do różnego rodzaju innowacji oraz ulepszeń. Strategie logistyczne zmieniają się szybko i jeżeli firma logistyczna chcę być konkurencyjna, no to musi po prostu za tymi zmianami nadążać.

Doradztwo logistyczne oraz audyty logistyczne

Bardzo często, kiedy patrzymy się z boku na to, że wiele firm płaci innymi firmom po to, aby te firmy zostały audytowane, no to może nam się to wydawać bez sensu. Po co płacić komuś tylko za to, aby taka osoba czy grupa ludzi, wytykała nam błędy lub niedociągnięcia. Prawda jednak jest inna. Tylko takie audyty, prowadzone w sposób obiektywny przez osoby niezwiązane wprost z naszą firmą, są w stanie wykazać, gdzie musimy się poprawić, aby móc zachować konkurencyjność i aby nasza firma się rozwijała, dzięki coraz to nowym strategiom logistycznym.

audyt logistyczny

Audyt logistyczny tutaj jest oczywiście jedną stroną medalu, natomiast doradztwo logistyczne to inna sprawa. Audyt może nam pokazać, gdzie możemy się poprawić, natomiast doradztwo logistyczne wskaże nam metody oraz środki, jakie możemy zastosować, aby nasza sytuacja została wyprostowana. Wówczas z firmy, która spełnia podstawowe standardy, stajemy się firmą, do której wszyscy inni będą chcieli się porównywać. Dotyczy to transportu jako takiego, jak i innych działów logistyki.